Cestovanie s karavanom: čo by ste mali vedieť, než vyrazíte

Cestovanie s karavanom môže byť v mnohých ohľadoch pohodlnejšie a výhodnejšie, než ubytovanie v hoteloch, avšak prináša aj určité úskalia. Tým nemyslíme cesty – v súčasnosti môžete naraziť aj na off road karavany, ktoré sa hodia aj do náročnejších terénov. Karavány sú predsa len väčšie vozidlá, ktoré nemôže šoférovať len tak niekto. Pokiaľ je karavan do 3,5 tony, môže ho riadiť aj osoba, ktorá vlastní iba vodičský preukaz skupiny B. Tu je súhrn toho, na čo si dať pri jazde pozor.

Spoznajte svoj karavan

Vlastné alebo požičaný, vždy sa vám oplatí poznať rozmery vozidla. Na ceste totiž môžete naraziť na rôzne obmedzenia, ako je napríklad maximálna výška vozidla. Cúvanie a parkovanie si radšej nacvičte doma, pretože to môže robiť problémy aj skúseným vodičom. Nie vždy budete mať k dispozícii dostatok priestoru. Rovnako ako keď sa chystáte osobným autom do zahraničia, oplatí sa skontrolovať technický stav vozidla. Jedine tak bude vaša cesta bezproblémová. Každý štát môže mať aj odlišnú povinnú výbavu karavanu. Aj to si zistite vopred.

Karavanom do zahraničia

Nie je pravdou, že pravidlá, ktoré sú v Českej republike, platia aj v zahraničí. Vždy si vopred prejdite rôzne nariadenia konkrétnej krajiny, do ktorej sa chystáte. Zistite si napríklad, kde karavany môžu zaparkovať, či v ňom môžete na danom mieste aj prenocovať. Zaujímať by vás mali aj hmotnostné limity. Oplatí sa naštudovať aj všeobecné nariadenia, ako je napríklad maximálna rýchlosť, alkohol za volantom a podobne.

Nielen prenocovanie

Počítajte ale aj s tým, že na cestách bude treba nielen prenocovať, ale aj vykonať niektoré technické úkony. Medzi ne patrí napríklad vyprázdnenie odpadovej nádrže, načerpanie vody, pripojenie k elektrine a pod. Toto vám môžu poskytnúť napríklad príslušné kempy. Ich zoznam si môžete vziať na cestu, určite sa vám to oplatí.