Ako prestať fajčiť a nepribrať ani gram

Fajčenie je škaredý zlozvyk, ktorému bohužiaľ prepadá čoraz viac z nás. Dôvodov, prečo k nemu skĺzneme je často len to, že nám to chutí, inokedy za vznik návyku môže naše okolie. Či už na samotnom začiatku vášho fajčenia stálo čokoľvek, ponúka sa otázka, ako sa zlozvykom zatočiť. Ako prestať fajčiť a nepribrať ani gram? Toť otázka.

Je totiž pravdou, že po ukončení začíname priberať na váhe. Dvíha sa nám apetít, zrazu máme tendenciu si vyfajčené cigarety niečím nahradiť, preto siahame po nejakom jedle, cukrovinkách či sladkých nápojoch. Aby sa ukončenie zlozvyku za účelom prospievanie zdravie nestalo skôr zabijakom štíhlej postavy, osvojte si niekoľko tipov.

Dopĺňajte vitamíny

Odvykanie si od návyku, ktorý sme praktizovali niekoľkokrát denne posledné dlhé roky je náročné, a to ako pre vašu psychiku, tak pre vaše telo. Je dôležité ho podporiť na ceste za zdravším životom, preto doplňte vitamíny, najmä potom horčík a železo. S ich pomocou sa ľahko vysporiadate napríklad s nespavosťou či veľkou únavou, čo sú bežné javy, ktoré nastupujú, ak sa chcete dostať do zdravšieho štýlu života.

Horčík sa nájde napríklad v mandliach alebo sušenom ovocí, železo nájdete zase v marhuliach, kukurici alebo v strukovinách či morčacím mäsu.

Nezabúdajte na pohyb a stravu

Ako už bolo spomenuté, keď sa snažíme odvyknúť si fajčenie, väčšinou hľadáme nejaké alternatívy, ktorými je v tomto prípade sladké a tučné. Aby ste sa vyvarovali nepríjemnému tloustnoucímu efektu, mali by ste do svojho denného harmonogramu dostať viac pohybu a stravy. Vypestujte si taký každodenný rituál v podobe nejakého cvičenia alebo behu a miesto tučných a sladkých siahnite radšej po ovocí a zelenine.

Namiesto alkoholu si dajte čerstvý džús, ktorý vytlačíme zo zakúpených citrónov a miesto oblátku na olovrant si dajte hrsť obľúbených orieškov.