K čomu sa hodia beh a kruhový trénink

Vyberte si šport pre vašu postavu. Pár obľúbených a tých najfrekventovanejších pohybových aktivít preveríme a zameriame sa na ich účinky na konkrétne časti vášho tela. Zistíme, čo je dobré na behu, či kruhovom tréningu.

beh

Beh je vhodnou aktivitou, ako schudnúť a získať stratenú kondíciu. Behajte pozvoľna, v miernom tempe a na krátke trasy. Náročnosť pridávajte postupne. Pre začiatočníkov je vhodná indiánska chôdza, pri ktorej sa kombinuje beh s rýchlou chôdzou v určitých intervaloch po metroch či minútach. Pre každého bežca je základ v strede tela, teda v core. Vďaka pevnému základu tela sa vyhnete zraneniam a bolesti. So správnou technikou a správnym držaním tela pomôžu aj kvalitné bežecké topánky.

Beh patrí medzi aeróbne aktivity. Pokiaľ chcete primárne spaľovať tuky, pohybujte sa v pásme 60 až 70% svojej maximálnej tepovej frekvencie po dobu minimálne 30 až 40 minút. V praxi to udržíte v prírodnom teréne dlhodobo ťažko, striedanie aeróbneho a anaeróbneho pásma má pozitívny dôsledok v dlhodobom zvýšeniu metabolizmu, rýchlejším spaľovanie a efekt pretrváva aj 24 hodín po anaeróbnym tréningu.

kruhový tréning

Pri kruhovom tréningu nie je prekážkou vek, váha a zdravotného stavu. Tréner na základe zdravotného stavu vytvoria tréningový plán, ktorý zohľadní zdravotné problémy a obmedzenia. Okrem cvičenia je dôležité myslieť na zahriatie tela a záverečný strečing. Treba vyhýbať sa chybám pri cvičení. Jednou z najčastejších je nedostatočné zahriatie svalov. Pred samotným cvičením sa prejdite rýchlejšie na bežeckom páse, zacvičte si jogu a pozdrav slnku. Cieľom je prehriať svaly, aby nedošlo k zraneniu.

Myslite aj na správne dýchanie, pri nádychu sa hromadí energia, pri výdychu uvoľňuje. K ideálnemu prevedenie cviku dochádza vo fáze výdychu. Schudnúť a zároveň sformovať postavu sa vám podarí pri kruhovom tréningu. Striedanie aeróbnych a anaeróbnych aktivít v krátkom časovom intervale, kedy je intenzívny realizáciu každého cviku v čase 45 sekúnd, nasledovať pauza 15 sekúnd a ďalšia séria cvikov. Celková doba cvičenia je najmenej 30 minút, aby telo začalo spotrebovávať tuk a dostalo impulz k budovaniu svalov. Pri aeróbnom cvičení spaľujeme tuky a zvyšujeme výkonnosť kardiovaskulárneho systému, pri anaeróbnom tréningu sa zvyšuje sila a vytrvalosť.