Jedálniček pre energiu pri športe

Zmenili ste životný štýl a zaradili do svojho dňa viac pohybu, ale neviete si rady, čo jesť? Tu je pár typov. Vďaka správnemu jedálnička si môžete zabezpečiť dostatok energie a tiež výživné látky pre potrebnú regeneráciu. Pri zvýšenej fyzickej aktivite je dobré telu dodávať bielkoviny, ktoré sú základným stavebným materiálom svalov. Dôležité sú tiež sacharidy, ktoré dodávajú energiu. Niektorí odborníci tvrdia, že je potrebné sa najesť pred i po tréningu.

Hodinu a pol až dve hodiny pred tréningom je vhodné zaradiť malú desiatu v podobe jogurtu s trochou müsli (nesladeného) alebo celozrnný chlieb s tvarohovou nátierkou. Ak sa chystáte na vytrvalostný šport (napr. Beh), môžete si dať banán, ktorý je ľahko stráviteľný a dodá dostatok energie.

Po docvičeniu zjedzte do pol hodiny trochu sacharidov (ovocie alebo kúsok müsli tyčinky). Dodáte telu glykogén, ktorý ste počas cvičenia spotrebovali, a pomáha pri budovaní svalovej hmoty. Do dvoch hodín si potom pripravte jedlo, ktoré bude bohaté na bielkoviny aj sacharidy. Vhodná je potrebné ryba s ryžou a zeleninovým šalátom. Ak máte cvičenie naplánované až na neskoré popoludnie, dajte si na večerou len zeleninový šalát doplnený nízkotučnú bielkovinou a kúskom celozrnného pečiva.

psyllium

Jedná sa o semená skorocelu indického obsahujúce rozpustnú vlákninu. Vie zväčšiť svoj objem až 40 krát. Pri spojení s tekutinou sa z neho stáva gél, ktorý čistí tráviaci trakt. Pri pravidelnom používaní ovplyvňuje vyprázdňovanie.

kokosová voda

Získava sa z mladých kokosových orechov. Kokosová voda je plná minerálnych látok, neobsahuje tuk ani cholesterol. Vďaka obsahu draslíka a sodíka dokáže veľmi dobre hydratovať, napomáha správnemu spaľovaniu a posilňuje ľudskú imunitu.

ľanové semienka

Delí sa na ľan hnedý a zlatý. Hnedý má orieškovú chuť a zlatý je chuťovo jemnejšia. Sú obohatená vysokým obsahom vitamínov B a E, vápnika, omega-3 mastných kyselín a sú zdrojom rastlinných estrogénov. Ak chcete zo semienok dostať potrebné látky, je najlepšie semienka rozomlieť.