Hypotéka je úväzok na desiatky rokov

Nie je úver ako úver. Hypotéka medzi tie najzásadnejšie kroky v živote. Jej parametre človeka upútajú na jedno miesto a hodia mu na bedrá poriadny záväzok. Treba si poriadne rozmyslieť, či máte silu a vôľu pobiť sa s tým.

Nedostupná

Ešte pár rokov späť stačila bankám len desaťpercentná záruka, aby vám hypotéku poskytli. Dnes je to skôr len výnimočná situácia a ako zálohu treba zložiť rovno dvojnásobok. A čísla sa budú pravdepodobne ešte zvyšovať. Síce nie tak markantne, ale predsa. Pri mnohomiliónovom úvere je dôležitá každá desatina. Treba si priznať, že nie každý je schopný našetriť milión (pri úvere päť miliónov korún). Platíte nájom, staráte sa o deti, chcete si užiť kultúru, cestovať, auto, domáci miláčikovia, zdravie. Je toho toľko, čo treba každý mesiac obstarať, o nárazových výdavkoch, kedy sa vám rozbijú okuliare, doslúži práčka alebo nabúrate auto nehovoriac. Razom je značná časť úspor fuč.

Na jednej strane stoja odborníci a ich odporúčanie, že dvadsať percent je úplne v poriadku, na druhej krutá realita, ktorá opakovane dokazuje, že pre veľa ľudí sa vlastné bývanie stáva nedosiahnuteľné a musí hľadať náhradné alternatívy ako spolužitie s rodičmi, dostavanie poschodia, zdieľaná domácnosť alebo život v nájme.

Prazvláštne parametre

Zloženie záruk nie je jedinou pochybnou požiadavkou. Úroky letí hore a ľudia sa dostávajú do situácie, keď preplatia vyššie státisíce korún. Doba splácania sa navyše počíta rádovo v desiatkach rokov a mesačná splátka býva často päťmiestna s počiatočnou číslicou 2 na začiatku. Ešte desať rokov späť bola realita úplne iná a o hypotéke mohol uvažovať naozaj každý vrátane ľudí s nižšími príjmami. Stačila solventnosť, slušná platobná morálka a práca.

Niet divu, že hypotéka už nie je len otázka peňazí, ale aj životných priorít a psychiky. Nie každý sa chce vystaviť tomu ohromnému tlaku. Splátka by sa dala zvládnuť, ale obavy z konca fixácie, zo zvyšujúcich sa cien, z meniacich sa podmienok bánk, z krachu a nutnosti poistiek sú tak paralyzujúce, že sa ľudia čoraz častejšie svojho sna o vlastnom bývaní vzdávajú a žijú na voľnej nohe. všetkým všade.