Čo robiť keď mačka označí územia

Nie je jednoduché mačky odnaučiť, aby si prestali značkovať svoje územie. Je potrebné poznamenať, že nie je vhodné ich zbaviť tohto vrodeného návyku trestom. Ak to chcete mačku odnaučiť, musíte najprv zistiť, prečo má zviera potrebu toto robiť. Tým sa odstráni faktory, ktoré podporujú mačku a iné chlpaté miláčikov kaziť nábytok a podlahy, a to bez použitia fyzického trestu. Mačka si začína značiť svoje územie v závislosti od plemena, vo veku 6-9 mesiacov.

Prečo mačky si označujú svoje teritórium

Všetci dravce, vrátane mačiek majú inštinkt si značkovať svoje územie. Takto si označujú svoje súkromie, priestor, ktorý chcú mať sami pre seba. Z rovnakého dôvodu predovšetkým kocúr si označuje byt. Zviera si aj vo vašej domácnosti určuje hranice svojho miesta bydliska. K zanechania stopy si mačka spravidla vyberie jednu zvislú plochu – stenu, gauč, roh stien miestnosti, a tak ďalej, otočí sa k nej chrbtom, zdvihne chvost a pokropí malým množstvom moču pomocou špeciálnych análnych žliazok. Výsledkom je stabilný štipľavý zápach, podstatne intenzívnejšie ako v normálnej mačacie moči. Ak je mačka vykastrovaný, žľazy tohto zloženia postráda, čo však nebráni tomu, aby zviera značkovali svoje územie aj po kastrácii.

Existuje riešenie, ako to mačku odnaučiť?

Mačky často močom do práčky alebo na nové posteľnú bielizeň. Prečo? V práčke sa nachádza množstvo chemikálií, ktoré mačke vadia a dráždi ju. Preto sa ich snažia prebiť vlastným močom. Riešenie je komplikované, a keď sa mačka na bielizeň alebo do práčky vymočí, musíte jej dať jasne najavo, že to nemôže robiť. Ako? Mačku pochopiteľne nesmieme za jej prirodzenosť biť, jemne ju odstrčte a vykríkne: „To nesmieš!“ Tento zvuk a slová používajte pravidelne, ideálne hneď pred jej zámerom sa vymočiť tam, kde nechcete.

Mačka odmieta používať svoju toaletu

Ak vaša mačka chorobu na určenom mieste, vymeňte podstielku a vyskúšajte iné druhy. Sú mačky, ktoré sa naučili používať ľudské WC. To však neodporúčame! Je to nebezpečné, zviera sa môže v mise toalety ľahko utopiť, spadne ak do nej hlavou vpred. Trpezlivo sa snažte mačku už od mala naučiť na jej toaletu a vyskúšajte niekoľko podstielok, kým nenájdete takú, ktorá bude vášmu zvieratku vyhovovať. Keď mu použijete novú, primiešajte do nej trochu z predchádzajúcej. Mačka z nej bude cítiť svoj pach a bude oveľa pravdepodobnejšie, že ju použije.