Ako vyčistiť škvrny od kávy?

Stalo sa vám, že vám na košeľu kvapol káva? Alebo ste sa poliali pri rannom zhone alebo sa škvrna od kávy na oblečenie alebo pohovke objavila len náhodou? Či už máte oblečenie alebo nábytok zašpinený od kávy z akéhokoľvek dôvodu, nemusíte zúfať a jednotlivé kúsky vyhadzovať. Je možné ich vyčistiť. Vyčistiť škvrny od kávy, to nie je žiadna veda. Je však pravdou, že by sa mali riešiť čo najrýchlejšie. U zaschnutých škvŕn sa znižuje pravdepodobnosť ich vyčistenie.

Po poliatiu rýchlo pod vodu

Pokiaľ si polejete blúzu alebo košeľu, automaticky s ňou bežte pod vodu. Nedávajte oblečenie pod horúcu tečúcu vodu, naopak pod studenú tečúcu vodu. Potom zospodu priložte kúsok suchej tkaniny, ktorá absorbuje prebytočnú vlhkosť. Pokojne rovno použite odstraňovač škvŕn alebo prací prostriedok, ak ho máte po ruke.

Vždy však pamätajte na jednu vec, a síce teplo je nepriateľom. Ak dáte škvrnu od kávy pod horúcu tečúcu vodu, rozhodne škvrna nezmizne, práve naopak. Zašpinené miesto by ste už tak ľahko nevyčistil. Funguje to rovnako ako u škvŕn od mlieka, vajíčok alebo krvi a čaju. Aj tieto škvrny sa nesmú čistiť horúcou tečúcou vodou, inak dôjde k ich zacelenie a škvrny len tak nepustí.

Všeobecne teda pri čistení škvŕn od kávy platia dve pravidlá, a to po prvé – na rýchlosti záleží, a po druhé – nikdy nie pod horúcu vodu, studená je priateľ.

Aj biela káva môže zanechať škvrny

Poliali ste sa, ale mávli ste nad tým rukou, pretože sa jednalo o bielu kávu? Pozor, ani biela káva nie je neškodná. Aj káva s mliekom po sebe môže zanechať nemalé škvrny, ktorých sa už nikdy nemusíte zbaviť. Aj keď má káva na prvý pohľad svetlú farbu, je potrebné pamätať na to, že tmavý pigment sa bohužiaľ nikam nevytratil.

Ak sa teda polejete kávou s väčším množstvom mlieka, ktorá sa zdá byť na prvý pohľad naozaj biela, nenechávajte to na náhodu a nenechajte škvrnu uschnúť. Aj v tomto prípade záleží na rýchlosti a samozrejme na tom, akú teplotu bude mať voda, ktorú budete škvrnu oplachovať.