4 mýty o vitamíne D. Budete prekvapení

Vitamín D je pomerne známym vitamínom, o ktorého dôležitosti sa hovorí najmä v zimnom období, keď sme menej vystavení priamemu slnečnému žiareniu. Akokoľvek je tento vitamín známy, kolujú o ňom nepravdy alebo polopravdy. Mnohé z nich sú vžité ako pravdivý fakt. Preto sa poďme pozrieť, ako to s vitamínom D vlastne je.

Dostatok vitamínu D môžeme získať zo slnka

Bohužiaľ, toto tvrdenie nie je pravdivé. Pokiaľ dodržiavame zásady ohľadom bezpečného slnenia sa, nemôžeme získať potrebné množstvo vitamínu iba zo slnka. Logicky sa teda musíme zamerať na príjem tohto vitamínu z potravy. Jeho potrebné množstvo však nie je tak jednoduché dosiahnuť. Preto ako zdroj vitamínu D rozhodne nemôžeme považovať ani slnko v spojení so stravou bohatou na tento vitamín.

Dostatočné množstvo vitamínu D je 1000 IU

Niektoré zdroje uvádzajú, že množstvo 1 000 IU vitamínu D denne je dostatočné množstvo. Pokiaľ sa ale snažíte o zachovanie alebo dokonca navýšenie hladiny vitamínu D v tele, je to dávka nedostatočná. Aby ste dosiahli svoje ciele, mali by ste ideálne užívať prípravky obsahujúce minimálne 5 000 IU vitamínu D.

Vitamín D je toxický

Ide o polopravdu. Áno, vitamín D môže byť vo vysokých množstvách skutočne toxický. Aby sme ale tieto hodnoty dosiahli, museli by sme sa veľmi snažiť. Vzhľadom na to, aké ťažké je dosiahnuť odporúčané denné množstvo, sa toxicity vitamínu D nemusíme obávať.

Všetky doplnky vitamínu D sú rovnaké

Potrebné množstvo vitamínu D môžete dosiahnuť prostredníctvom doplnkov stravy. Nie je ale pravdou, že sú všetky rovnaké. V prvom rade by sme mali voliť zdroje vitamínu D3 – je oveľa účinnejší ako vitamín D2. Užívajte vitamín D so zdrojom tuku, pretože sa jedná o vitamín, ktorý je rozpustný v tukoch. Niektorí výrobcovia na túto problematiku mysleli, takže si dnes už môžete kúpiť prípravky, ktoré sú kombináciou zdravých tukov a vitamínu D.