Zázračná semienka Chia

Chia semienka, Šalvia hispánska čiže Salvia Hispanica je príbuzná mäte piepornej. Sú to malá čierna semienka, vďaka ktorým sa Aztékovia tešili naozaj vynikajúce fyzickej kondícii a pevnému zdraviu. Veľké množstvo proteínov, sacharidov, antioxidantov a mastných kyselín prispeje k výživovej hodnote vyváženej stravy. Semienka majú veľmi dobré hydrofilné vlastnosti, dokážu na seba naviazať veľa vody, a až 12 x dokážu zväčšiť vlastný objem. Hojne ho užívajú športovci pre hydratáciu a pozitívny vplyv pri fyzickej záťaži. Semienka sú prírodným zdrojom omega-3 mastných kyselín s kladným vplyvom na kardiovaskulárny systém.

Pri chudnutí aj pri športe

Chia semienka sú dobrým zdrojom vlákniny a minerálnych látok. Pretvárajú sa veľmi rýchlo na ľahko stráviteľný jemný gél a prispievajú k zníženiu hladiny krvného cukru. Hojne ho užívajú aj diabetici. Semienka dokážu účinne predĺžiť proces transformácie cukrov na glukózu, a preto nedochádza k okamžitému zvýšeniu ani zníženie krvného cukru. Na gél sa ľahko Chia semienka zmení vo vode, mlieku, jogurte aj ovocnej šťave. Semienka síce môžete konzumovať aj v celku, ale aktivácia inhibítorov pri ich namočení má oveľa lepšie účinky. Gél funguje ako fyzická bariéra a spomaľuje proces trávenia enzýmov. Pri zvýšenom fyzickom výkone sa tuky v semíncích trávi pomalšie ako cukry a naše telo získava po dlhú dobu stály zdroj energie. Vďaka vysokému obsahu zdravých tukov a množstvo vlákniny zasýti a bojujú s nadváhou. Proti zápalom pomáhajú antioxidanty a škoricové kyseliny.

Chia olej

Lisovaný Chia olej zo semienok sa tvorí za studena do teploty 42 ° C a zodpovedá takzvanému RAW. Rieši problémy s pokožkou, nechty aj vlasy, kedy obsiahnuté živiny znižujú lámavosť vlasov a nechtov. Môžete ho použiť ako zábal na vlasy aj ako olej na pokožku i pleť. Semienka neobsahujú lepok a sú vhodné aj pre celiakov. Dobré tuky prospejú srdcu, cievam, pokožke, trávenie i mozgu. Lisovanie za studena je najzdravší forma oleja a možno ho použiť v studenej kuchyni. Obsahuje až 60% omega 3 mastné kyseliny a 20% omega 6 mastné kyseliny. Zbaví vás zlého cholesterolu, podporí hojenie a podporí dobrú pamäť, koncentráciu a pôsobí proti depresii. Doplníte najmä vitamíny A, D, E, K a kyselinu linolovú.