Plánujete rozbehnúť niečo vlastné? Na tieto otázky si odpovedzte skôr, ako si založíte firmu

Za úspešným podnikaním sa skrývajú roky príprav, odmietanie dovoleniek a tvrdej práce. Tí podnikatelia, ktorí už roky podnikajú, veľmi dobre vedia, že podnikanie nie je len vidina lepšieho zárobku. Vidia, že dlhé roky tvrdej driny im priniesli požadovaný úspech a nič sa nedá dokázať bez tvrdej práce a bez maximálneho sústredenia.

Ak plánujete aj vy rozbehnúť niečo vlastné, skôr, ako začnete hľadať niekoho, kto by vám pomohol, odpovedzte si na tieto jednoduché otázky.

Viem, ako postupovať pri zakladaní spoločnosti?

Zakladanie novej spoločnosti sa môže zdať ľahké, no je potrebné zvážiť všetky potrebné kroky. Aj malá chyba pri zakladaní spoločnosti môže spôsobiť stratu peňazí, ktoré ste investovali, preto ak ste doteraz nemali skúsenosti s podnikateľským trhom a neviete, ako to funguje pri zakladaní nových spoločností, zverte zakladanie svojej firmy radšej skúsenej firme, ktorá sa špecializuje na zakladanie nových firiem. Takto budete mať istotu, že všetko dopadne dobre a založenie spoločnosti prebehne bez problémov.

Akú formu podnikania uprednostním?

Skôr, ako sa rozhodnete vstúpiť do podnikania, musíte mať ujasnené, akú formu podnikania uprednostníte. Založíte si živnosť alebo s.r.o., alebo uprednostníte inú formu podnikania? Všetko musíte mať vopred premyslené, pretože byť živnostníkom a byť konateľom s.r.o. firmy je rozdielne. Každé má svoje výhody a aj nevýhody. Založenie živnosti napríklad trvá maximálne štyri dni, u s.r.o. to trvá dlhšie. V prípade živnosti však ručíte za svoje záväzky celým svojim majetkom, čiže aj majetkom svojej rodiny, či osobným majetkom. U s.r.o. neručia spoločníci firmy za záväzky spoločnosti.

V prípade živnosti očakávajte jednoduchšie založenie, zrušenie, ale aj prerušenie činnosti. S.r.o. je zložitejšia a zároveň aj podstatne finančne náročnejšia forma podnikania čo sa týka založenia a zrušenia.