Najstarší muž na svete je Indonézan

Ľudia sa celosvetovo dožívajú stále vyššieho veku. Dôvodom je najmä medicína na vysokej úrovni a tiež zdravý životný štýl. Indonézsky starček Mbah Gotha obýva ostrov Jáva, kde už 145 rokov žije v meste Sragen. Podľa preukazu totožnosti, ktorý mu bol vystavený miestnymi úradmi, sa narodil 31. decembra 1870. Je teda najstarším človekom v dejinách. Špekulácie, že tohto veku sa nie je možné dožiť, boli zamietnuté, tamojšie úrady oficiálne potvrdili správnosť dátumu narodenia. Údaje však neboli fakticky overili na inom mieste, preto zrnko nedôvery stále pretrváva.

Na svoj neuveriteľný vek je muž stále relatívne čulý. Čas trávi väčšinou počúvaním hudby v rádiu, jeho oči už vraj neslúži tak, aby zvládol televízne vysielanie. Je to len niekoľko mesiacov, čo viac zoslabol, preto potrebuje asistenciu v sebaobslužných činnostiach.

Každý sa starčeka pýta na recept dlhovekosti. Mbah odpovedá prekvapivým spôsobom: najlepším spôsobom je vraj trpezlivosť. Je zmierený s tým, že smrť prísť musí, už v roku 1992 si kúpil hrob v blízkosti jeho detí, aby im bol stále nablízku. Jeho príbuzní s ním jeho úctyhodnou dlhovekosť nezdieľajú, preto už prežil všetky svoje súrodencov, štyri manželky a všetky svoje deti. Starajú sa o neho jeho prapravnúčat.

Svoju dlhovekosťou Gotha, predbehol aj Jeanne Calmentovou. Táto francúzska žena zomrela na konci dvadsiateho storočia vo veku 122 rokov. Mnohí ľudia tvrdia, že sú najstaršími ľuďmi na svete, ale dôkazy sú ťažko odhaliteľné. Etiópsky muž v roku 2013 tvrdil, že mu je 160 rokov. Bohužiaľ neexistovali žiadne hmatateľné dôkazy.