Na aké izbové rastliny si dať radšej pozor?

Izbové rastliny sú neoddeliteľnou súčasťou našich domácností. V súčasnej dobe je pestujeme hlavne preto, že sú krásne na pohľad a že naši domácnosť dokážu na prvý pohľad zútulniť. Pravdou však je, že mnohé izbové rastliny nie sú takou výhrou, akou sa zdajú na prvý pohľad byť. Mnohé izbové rastliny totiž môžu uškodiť. Naozaj sa medzi izbovými rastlinami nenájdu len tie, ktoré zdravie prospievajú, ale nájdu sa aj druhy, na ktoré je potrebné dávať si pozor.

Drvivá väčšina ľudí si myslí, že izbové rastliny prispievajú k pozitívnej atmosfére domova, že zvyšujú kvalitu vzduchu a že odstraňujú z okolitého prostredia aj nebezpečné škodliviny. Pravdou ale je, že izbové rastliny ako také môžu byť aj nebezpečné. Prezraďme si niekoľko izbových rastlín, pred ktorými sa treba mať na pozore a ktoré by sme nemali robiť do domácností, v ktorých žijú zvieratá alebo deti.

Izbové rastliny čeľade amarylkovitých

Pozor si treba dať hlavne na izbové rastliny čeľade amarylkovitých. Sem patrí napríklad veľmi obľúbený zornica, ďalej tiež amarylka alebo klívie. To všetko sú rastliny, ktoré ohrozujú nervovú sústavu. Obsahujú totiž toxické alkaloidy. Ak by došlo k požitiu menšie dávky, došlo by k podráždeniu kože a tiež k zvýšenému poteniu a slinenie. Jedovaté sú hlavne cibule a plody týchto rastlín.

Izbové rastliny čeľade chřestovitých

Škodlivé sú aj rastliny, ktoré spadajú do čeľade chřestovitých. Sem patrí napríklad rastlina zvaná dračinec alebo svokrin jazyk, o ktorom sa hovorí, že ho nedokáže nič skoliť. Obsahujú nielen spomínané alkaloidy, ale tiež saponíny, ktoré sú veľmi nepriaznivé pre náš tráviaci trakt. Najviac ohrození sú psy, ale tiež samozrejme deti. Rastliny spadajúce do čeľade chřestovitých môžu spôsobovať bolesti brucha, hlavy a tiež môžu spôsobiť zvracanie.

Pokojvky čeľade prýštcovitých

Ani taká vianočná hviezda nie je neškodlivá. Spadá totiž do čeľade prýštcovitých rastlín, kam tiež spadá napríklad prýštec. Tieto rastliny sú nebezpečné hlavne pre našu pokožku, spôsobujú ekzémy a tiež poleptanie kože.