Bylinky, ktoré môžete pestovať aj doma

Mať doma stále čerstvé bylinky je príjemné. Máte tak skvelý základ pre svoje zeleninové šaláty, ale aj pre celý rad pokrmov. Ktoré bylinky si vypestujete pokojne doma?

Vyvýšený záhon z palety

Ako zázemie pre svoje bylinky si môžete vytvoriť na stene v kuchyni vyvýšený záhon. Ten ľahko zostavíte z obyčajnej palety, ktorú zoženiete za odvoz alebo za stovku. Paletu opatrite niekoľkými poschodiami, do ktorých si umiestnite kvetináče, a potom ju natrite. Čo budeme pestovať?

Medovka pre dobrý spánok

Medovka je bylinka, ktorá vám zaistí dobré spanie aj v prípade, keď máte za sebou veľmi náročný deň. S jej pomocou ale dokážete aj pohodlne ochutiť celý rad pokrmov. Práve táto bylinka je pritom vhodná na pestovanie v domácich podmienkach. Nebude potrebovať nič viac, než aby bola pôda, v ktorej rastie, stále vlhká. To ale rozhodne neznamená, že by mala plávať.

Bez bazalky nežijem

Bazalku máme neodmysliteľne spätú s talianskou kuchyňou. Nie je ale žiadne tajomstvo, že sa hodí aj pre celý rad pokrmov našej slovenskej kuchyne. Najlepšia je pritom čerstvá. Aj preto by rozhodne nemala chýbať vo vašej domácej záhradke. Oceníte jej vynikajúcu chuť, ale aj príliv celého radu vitamínov.

Majorán ako korenie aj liečivo

Viete o tom, že majoránkový odvar sa používa na celý rad problémov. Napríklad na zníženie horúčky je účinným a vítaným pomocníkom. Majoránku si navyše môžete vypestovať v pohodlí svojho bytu. Oceníte aj jej protizápalové účinky. Najviac sa jej bude dariť na svetelnom stanovisku.

Niektoré bylinky si pohodlne vypestujete aj doma. Skúste okrem vyššie spomenutých aj pažítku. Doma sa môžete pokúsiť aj o klíčení niektorých dobrôt priamo zo semienka. Stačí si zaistiť priestor na vašej súkromnej záhradke a budete mať domácu žeruchu stále po ruke. Zdroj vitamínov a prospešných antioxidantov vám tak už nikdy neutečie. Dobrú chuť!