Pečeň majú celý rad dôležitých funkcií. Ako spoznať, že je s nimi niečo v neporiadku?

Pečeň plní celý rad funkcií. Napríklad v nich prebieha detoxikácie organizmu, ďalej sa tu skladujú telu prospešné látky, ako sú napríklad bielkoviny. Okrem toho sa v pečeni vylučuje žlč, ktorá je známa tým, že štiepi tuky. Skrátka a dobre – bez pečene by náš organizmus nemohol fungovať tak, ako funguje. Je preto dobré sa o ne starať a nepreháňať to napríklad s alkoholom alebo sladkosťami, pretože práve alkohol a sladkosti sú obrovskou záťažou pre náš organizmus. Vnímať by sme mali predovšetkým symptómy, ktoré nás upozorňujú na ochorenie pečene, s ktorými sa neodporúča zahrávať. 

Väčšina príznakov spadá do kategórie „nenápadné“. Mnohí ľudia ich prisudzujú vyčerpanosti alebo nedostatku spánku. Ak však symptómy pretrvávajú, je potrebné vyhľadať odbornú lekársku pomoc, pretože práve doktori môžu stopercentne povedať, či sa jedná alebo naopak nejde o ochorenie pečene. 

Aké sú teda najčastejšie symptómy ochorenia pečene? 

  • únava,malátnosť

Človek by rozhodne nemal podceňovať únavu alebo malátnosť. Jedná sa o príznaky, ktorých si človek bohužiaľ nevšíma, avšak neskôr nevšímavosti ľutuje. Konkrétne únava môže znamenať nielen ochorenie pečene, ale môže upozorňovať aj na iné choroby ľudského organizmu. 

  • svrbenie

Svrbenie podceňujeme ešte viac ako únavu. Ak vás telo svrbí dlhodobo, je s ním niečo v neporiadku. Veľakrát je to práve ďalším symptóm upozorňujúce na ochorenie pečene (alebo sa môže jednať o kožné ochorenie). 

  • vracanie krvi 

Keď človek začne zvracať krv, je už skutočne niečo v neporiadku a je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc. V prípade, že nie je v blízkosti nikto, kto by vás odviezol do nemocnice, je nutné si privolať záchranku. Zvracanie krvi môže byť alarmom upozorňujúce na obmedzenie prietoku krvi v pečeni, však za to môžu aj varixy pažeráka. Či už sa jedná o čokoľvek, človek je v ohrození života.