Dodržiavate správne pitný režim?

Pitný režim je veľmi dôležitý pre celkovú hydratáciu tela. Ak máme v organizme nedostatok vody, respektíve ak je výdaj vody vyšší ako jeho príjem, môžu nastať rôzne zdravotné problémy. Správny pitný režim tiež pomáha s chudnutím. Viete, ako ho najlepšie dodržiavať, koľko tekutín by ste mali za jeden deň prijať a v akých situáciách je potrebné dbať na zvýšenú pozornosť na plnenie pitnému režimu?

Ako správne dodržiavať pitný režim?

Všeobecne platí, že človek by mal za deň prijať 2 až 3 litre vody. Vždy záleží na mnohých faktoroch, ako je telesná váha, vek, okolitá teplota, zdravotný stav, ale aj zloženie vášho jedálnička – či jete viac slaných a sladkých jedál alebo či konzumujete vodnatú stravu, ako sú koktaily alebo zelenina. Tekutiny sa totiž do tela doplňujú nielen pitím, ale aj jedlom a minimálne tiež ubúdajú a pribúdajú napríklad kvôli vlhkosti vzduchu.

Čím najlepšie dopĺňať tekutiny?

Nestačí len piť akékoľvek tekutiny, ktoré máte práve po ruke. Dôležité je dávať pozor na to, čo konzumujete. Niektoré nápoje, ako napríklad káva, majú natoľko silné močopudné účinky, že vo výsledku viac spôsobujú dehydratáciu, než aby dopĺňali vodu. Vhodné nie sú pre zdravie ani sladké nápoje, hoci dokážu doplniť tekutiny. Naopak ideálny pre pitný režim sú:

  • čistej a minerálnej vody (s minerálkami treba to nepreháňať a pravidelne ich striedať)
  • čaju (zelené, biele, čierne, ovocné …)
  • ovocné alebo zeleninové šťavy bez sladenie
  • mlieko a tekuté mliečne výrobky
  • Situácia, kedy je najmä dôležité tekutiny dopĺňať

Ak sa venujete fyzickej aktivite, pri ktorej sa zapotíte, je potrebné zvýšiť príjem tekutín. Na cvičenie si so sebou vždy berte fľašu s vodou. Ďalším rizikovým faktorom je okolie teplota. Samozrejme je potrebné viac piť, keď ortuť teplomera vylezie vysoko, ale aj v mrazoch. Nižšie teploty znižujú pocit smädu, čo veľmi často zvádza k zanedbávanie pravidelného pitia. Aj keď nemáte pocit, že potrebujete doplniť tekutiny, je potrebné na pitný režim dbať.