Ako nenaletieť realitným kanceláriám pri kúpe bytu

Keďže banky začali v poslednom čase opäť zvýhodňovať hypotéky, konkrétne začali klesať hypotekárnym úroky, než začnú platiť prísnejšie pravidlá, ktorá zabezpečí, že hypotéku dostane skutočne len hŕstka ľudí, zvýšil sa o hypotekárne úvery záujem. Tým pádom došlo tiež k zvýšeniu záujmu u realitných kancelárií, ktoré naraz majú opäť, čo na prácu. Ak v blízkej dobe máte navštíviť svoj vysnívaný príbytok a spolupracujete s realitnou kanceláriou, majte sa na pozore. Aj realitné kancelárie si veľmi dobre uvedomujú, že predaja bytov či domov od októbra nebudú tak časté (alebo skôr, že sa nebudú mať komu predávať), snaží sa o to, aby teraz predali čo najviac. Skúša preto na záujemcov mnohé fígle a triky, pred ktorými je dobré mať sa na pozore. 

Aby ste na prvý pohľad spoznali, či sa jedná o trik alebo nie, prezradíme vám to najčastejšie, s čím sa záujemcovia o nové vlastné bývanie stretávajú a stretávajú. Mnohé fígle sú skutočne hraničné, avšak makléri nemajú zábrany. Veď majú sľúbenú províziu, tak prečo by neriskovali. 

„S rozhodnutím sa poponáhľajte, máme iné záujemcov“ 

Veľmi často sa realitní makléri vyhovárajú na to, že už záujemcov majú. Skrátka robia, že im niekto volá, a následne prídu s tým, že sa ozval záujemcu, ktorý je ochotný podpísať zmluvu už teraz. Vás to samozrejme doženie k rýchlemu rozhodnutiu, mnohokrát dokonca aj k zvýšeniu ponuky. A realitný maklér si neskôr ma ruky, pretože sa mu podarila fantastická kúpa, ktorá by sa mohla opakovať. 

Trik s falošným kupcom ide krásne vidieť v amerických filmoch, kde sa tento fígeľ veľmi často využíva. Bohužiaľ mnohí ľudia si myslia, že by sa to u nás stať nemohlo, avšak tento fígeľ je obľúbený najmä u nás. 

„Už sa nehnuteľnosť predala, ale máme lepšie nehnuteľnosť. Menšie a drahšie, ale lepšie „ 

Ďalším veľmi častým trikom je to, že realitní makléri si vymyslí fiktívne kúpu. Skrátka čakajú, až sa pre nehnuteľnosť rozhodnete, a potom z nich náhodou vypadne, že už nehnuteľnosť bola pred hodinou kúpená. Ovšem ponúknu vám lepšiu nehnuteľnosť, avšak často menšie a drahšie.