Tapetujete svojpomocne? Pozor na chyby

Farebné steny sú útulnejšie ako tie biele. A tapety dodajú interiéru úplne iný esprit. Vzorov je k dispozícii veľa, ale manipulácia s lepidlom a ťažkými rolami môže v sekunde zmariť vaše predstavy a úsilie. Treba sa na tú drinu náležite pripraviť.

Zložitý výber

Tapety nie sú zďaleka len o motíve a farbe. Je potrebné zohľadniť úplne iné parametre a design odsunúť na úplný koniec. Ak zvolíte zlý typ tapety ak tomu nevhodný štýl aplikácie, výsledok bude nevalný. Pokiaľ nemáte predchádzajúce skúsenosti alebo aspoň dostatok trpezlivosti, je lepšie prenechať všetku prácu profesionálom.

Vyberať môžete z klasických papierových, vliesových, vinylových a textilných. Čím ďalej obľúbenejšie sú aj obrazové tapety z vlastných fotografií alebo samolepky. Každý typ má svoje pre a proti, líšia sa spôsobom lepenia, nárokmi na kvalitu múru av neposlednom rade aj cenou.

Okrem toho treba vybrať aj vhodný vzor a dekor. Pozor na to, že nie všetky designy sa automaticky vyrábajú vo všetkých typoch tapiet. Pred zaobstaraním výraznej tapety si dobre premyslite, či sa vám do interiéru hodí len jemná vzorka alebo nápadné vzory a sýte farby, postavičky alebo nápisy. Tapetu nemôže zo dňa na deň vymeniť ako nepohodlné kreslo. Myslite aj na to, že extravagantné kúsky časom omrzia a nevhodne zvolené farby môžu ovplyvniť psychiku a emócie alebo vyvolať migrény.

Zdĺhavý proces

Aplikácia tapiet na stenu je vcelku náročná a vyžaduje spoluprácu aspoň dvoch osôb. Najlepší variant predstavujú vliesové tapety, ktoré sa lepia bez použitia vody. Ich cena je ale o niekoľko úrovní vyššie ako iné varianty a pri väčších plochách sa môže ich obstaranie citeľne predražiť.

Boj s nerovnosťami

Ani profesionál sa nevyhne chybám a občas sa objaví vzduchová bublina alebo tapeta poriadne nedrží na stene. Riešenie je našťastie ľahké. Bublinu prepichnite ihlou, vzduch vytlačte von a dierku zamažte kvapkou lepidla. Na uvoľnené tapety použite jednorazovú striekačku, tapetu prerežte a na miesto naneste zmes. Uhlaďte a máte hotovo.