Strata motivácie je viac než len vrtoch

Syndróm vyhorenia. Hovorí sa o ňom čoraz častejšie. Paradox ale je, že len málokto ho pozná, málokto si ho prizná, málokto vie, ako s ním pracovať. Stále je to totiž diagnóza len tak na oko, ktorá sa neberie vážne.

Pohromade

Syndróm vyhorenia sa podľa najtemnejších štatistík týka v Českej republike zhruba každého piateho človeka. To je pomerne zlý výsledok, ktorý ukazuje na nezdravý stav spoločnosti a vnímanie seba samého i svojho okolia. Dlho sa verilo, že je to záležitosť vrcholových športovcov, lekárov alebo manažérov, ale tieto problémy vrátane následnej liečby úzkosti môžu postihnúť úplne každého bez rozdielu. Nezáleží na spoločenskom postavení, na nádejnom konte, na pohlaví alebo veku a zamestnaní. Každý rieši svoje vlastné problémy, má inak nastavenú hranicu pre stres a psychickú bolesť, je citlivý, ovplyvnený skúsenosťami. Nedá sa povedať, že človek, ktorý má na účte milión korún, je ohrozený strachom viac ako ten, čo mu pred výplatou zostáva stopäťdesiat korún. Obaja žijú vo svojom vlastnom svete a musia bojovať za miesto.

Na viacerých frontoch

Syndróm vyhorenia je predovšetkým v hlave. Tá odmieta akúkoľvek zmenu alebo snahu posunúť sa dopredu. Všetko je zle. Nemáte chuť do práce v zamestnaní ani doma, všetky aktivity vás obťažujú, rovnako tak spoločnosť partnera, detí alebo kolegov a priateľov. Do istej miery za to môžu problémy s koncentráciou a sústredením. Nevidíte svetlo na konci tunela a len prežívate. Nie je to úzkosť, nie je to depresia, nie je to výmysel. Je to patologický stav, keď človek nemá energiu pohnúť sa z miesta, pretože v tom skrátka nevidí zmysel. Keď sa ale objaví zvýšená agresivita, úsečnosť a neúmerná popudlivosť, treba spozornieť a vyhľadať lekársku pomoc.

Syndróm vyhorenia nie je len o psychických symptómoch. Bohužiaľ sa prejavuje aj skutočnou bolesťou a nepohodlím. Pacient môže trpieť na pnutí a tepanie v hlave, na nevoľnosti, na zápchu, na boľavé kĺby a svaly, na narušenú termoreguláciu. To celkový stav a schopnosť bojovať s ťažkosťami pochopiteľne sťažuje.