Problém s nespavosťou je čoraz častejší

Niekto chodí spať so sliepkami, iný až dlho po polnoci. Každý je skrátka iný. Nespavosť je ale nešvár, ktorý trápi všetkých bez rozdielu. Po pár mesiacoch útrap sa mení na chronický problém parazitujúci na vašom osobnom i pracovnom živote. Utnite to.

Bez stresu?

Problémy so zaspávaním tu boli vždy, len sa o nich toľko nehovorilo. Po dvoch rokoch s covidom je ale situácia alarmujúca. Ľudí, ktorí ešte o pol tretej ráno sledujú hodiny, strmo pribúda. Lieky na predpis, bylinkové čaje, meditácie, hlboké a sústredené dýchanie ani esenciálne oleje nepomáhajú. Problém je v tom, že do značnej miery môže za nespavosť stres. A ten je pre väčšinu ľudí denným chlebom. Prakticky sa mu nemožno vyhnúť. Vypäté situácie v práci, zhon počas dopravy z miesta na miesto, nekonečné fronty v obchodoch, rokovania s úradmi, peripetia s deťmi, time management, peniaze, výber dovolenky, návšteva partnerových rodičov, kiahne v škôlke a nutnosť zabehnúť so psom k veterinárovi. Je toho toľko, že nie je možné od všetkého sa zbaviť a byť úplne v pokoji.

Márna snaha

Prijmite teda fakt, že stresu sa zbaviť nemožno. Môžete ho ale potlačiť a postojom k životu jeho prejavy a dopady výrazne eliminovať. A potom sa zamerajte na kvalitu spánku a problémy s nespavosťou. Odporúčaných sedem až osem hodín totiž nie je dobré podceňovať. Je to priestor na to, aby sa telo dostatočne regenerovalo, aby ste nabrali silu a predišli mozgovej hmle, boľavým svalom a náladovosti. Lieky sú možno účinné, ale z dlhodobého hľadiska organizmu neprospievajú a môže na nich vzniknúť závislosť, čo problém so zaspávaním ešte viac prehĺbi. Oveľa lepšia je prírodná liečba. Vône a bylinky síce zaberajú, ale ich sila je často úmerná emóciám a miere stresu. Nepomôžu teda vždy.

Zase to konope

Konopný olej sa pomaly dostáva na vrchol a mnohokrát sa preukázalo, že pre ľudský organizmus je nedoceniteľný. Na nespavosť neexistuje lepší liek. O to viac, keď sa spoja s dobromyseľom, mučenkou alebo valeriány lekárskej. Stačí kapsule alebo lyžička hodinu pred spaním a problémy budú do pár týždňov preč.