Praktické tipy, ako vybrať nájazd na auto 

Možno sa niekedy dostanete do situácie, keď budete potrebovať nájazd na auto. Dôvodom môže byť rekonštrukcia príjazdovej cesty alebo chodníka pred vašim domom. Aby ste správne zvolili, existuje niekoľko faktorov, ktoré je pri výbere treba zvážiť. V prvom rade to bude materiál. Hliníkové nájazdy sa hodia pre ľahšie stroje, ako sú kosačky na trávu, štvorkolky alebo napríklad vozíček pre invalidov. Plastové nájazdy sú dostatočne pevné na krátkodobé použitie. Najväčšiu nosnosť majú železné a oceľové nájazdy, ktoré sa využívajú aj profesionálne. 

Nabiehanie na nájazdy 

Nie každý patrí medzi skvelých vodičov. Výber preto môže ovplyvniť aj to, na akú šírku nájazdu sa cítite. Zahradzovací stĺpik vám môže pomôcť nasmerovať auto na nájazd. Umiestniť môžete po jednom stĺpiku z každej strany. Šírka nájazdu by mala byť väčšia ako šírka pneumatiky. Samozrejme platí, že širšie nájazdy sú komfortnejšie. Obvykle sa kupujú nájazdy, ktoré sú širšie o viac ako 5 cm ako pneumatiky. Väčšia šírka zvyšuje aj nosnosť nájazdu. Okrem šírky však treba poznať aj ďalšie rozmery. 

Bez merania sa nezaobídete 

V prvom rade si zistite, akú výšku nájazdu potrebujete. V technickej dokumentácii vozidla si ďalej zistite, aký sklon je potrebný pre vozidlo. Pri osobných automobiloch je to obvykle 10 až 30 %, pri záhradnej technike potom 25 až 30 %. Vyšší sklon ako 30% teda nekupujte nikdy. Dĺžka nájazdu je daná už prvým parametrom. Obvykle sa určuje podľa jednoduchého vzorca. Výšku nájazdu násobte stom a toto číslo potom vydeľte sklonom v percentách. 

Nosnosť nájazdu 

Dôležitým parametrom bude samozrejme aj to, čo na nájazde bude jazdiť. Je jasné, že záhradná kosačka váži menej ako automobil. Nájazd pre ňu teda nemusí byť taký pevný a odolný a môže mať nižšiu nosnosť. Zistiť nosnosť je veľmi jednoduché – z technickej dokumentácie si zistite, koľko váži vaše vozidlo. Každý nájazd udáva, aká je jeho maximálna nosnosť. Tá samozrejme nesmie byť nižšia ako hmotnosť vozidla. A dajte si ešte niekoľko kilogramov nosnosti navyše.