Potraviny, ktoré nesvedčia nášmu mozgu. Aké sú to?

Snažíte sa jesť zdravo, ale príde vám, že ste stále unavení a že vám to takzvane „nepáli“? Možno je vaša strava vyvážená, ale problémom sú niektoré potraviny. Existujú totiž také, ktoré konkrétne mozgu a celému nervovému ústrojenstvu práve dvakrát nesvedčia. A napodiv ich môžeme pekne vymenovať, tak poďme rovno na to!

Instantné rezance, hotové jedlá, instantné polievky

Aj keď sa môžete držať sebe viac, pravdepodobne sem tam siahnete po chipsoch čiže zemiačikoch, sladkostiach, prípadne instantných rezancoch, podobných polievkach alebo hotových jedlách, ktoré sú zárukou rýchleho a dobrého jedla. Lenže také potraviny vo väčšine prípadov obsahujú obrovské množstvo soli, pridané cukry alebo tuky. A to sú práve zložky, ktoré mozog práve nemá v láske.

Hovoríme o veľmi kalorických jedlách, ktoré nie sú po nutričnej stránke nijako zaujímavé. A, ako už bolo načrtnuté, môžu sa veľkou mierou podieľať na negatívnom stave nášho mozgu. Také potraviny môžu mozgové tkanivá poškodzovať, prípadne môžu stáť za ich úbytkom.

Alkohol je tabu

Aj keď sa držíte vo svojom stravovaní, možno si sem tam doprajete pohár vína, whisky alebo iný alkoholický nápoj. Lenže aj drobná konzumácia alkoholického nápoja môže veľkou mierou poškodiť náš mozog alebo mať naň nejaké negatívne dopady.

Najmä dlhodobá konzumácia alkoholu sa negatívne na stave mozgu prejavuje. Vplyvom ťažoby alkoholu dochádza k zníženiu objemu mozgu, k rôznym metabolickým zmenám a k podobným scenárom.

Ani ryby nie sú vždy výhrou

Domnievať sa, že ryby sú zakaždým stávkou na istotu a že nám uškodiť nijako nemôžu je mylné. Sú totiž ryby a ryby. Zatiaľ čo niektoré sú nášmu zdraviu a zdraviu mozgu všeobecne na prospech, iné veľkou mierou škodia. Hovoríme najmä o rybách s vysokým obsahom ortuti, ku ktorým patria napríklad dravé ryby, ako sú žraloky, mečiare alebo šťuky či zubáči. Nebezpečný je tiež boleň.