Opar. Ako postupovať?

Je to nepríjemné, bolí to, páli, svrbí, pne a na pohľad dokáže vystrašiť. Opar. Poznáme ho všetci. Lieči sa týždne a výsledok je nevalný. Existuje nejaký zaručený postup, ako vyjsť z bitky s oparom bez straty kvietku?

Herpes

Opar je infekčné ochorenie, ktoré sa šíri rýchlosťou svetla a neustále silnie. Herpetický vírus prekonáte pomerne rýchlo. Ide síce o komplikáciu, ale s dostatočne silnou imunitou nejde o vážny stav. Problém je v tom, že akonáhle sa vírus v ľudskom organizme raz objaví, jeho zárodky tam zostanú a už nikdy sa ich nezbavíte. Áno, nikdy. Neexistujú medikamenty, procedúry ani žiadna prírodná liečba.

Akonáhle opar vycíti, že je telo oslabenie, imunitný systém dočasne zaostáva, ste v strese, prechladnutí, vystavujete sa nadmernému UV žiareniu, máte horúčky alebo sa o vás pokúša zápalové ochorenie, opar sa okamžite ozve a usadí na pere.

Času dosť

Herpes je vysoko infekčné ochorenie. Stačí chvíľka nepozornosti alebo okamihu a usadí sa vám v tele. Nemusíte o tom ale vedieť. Vyčkáva v organizme pokojne aj niekoľko rokov a vyzerá ideálne podmienky na to, aby sa mohol prejaviť naplno.

Stop oparom

Boj s oparmi je večná téma a mnoho pacientov sa domnieva, že je to zbytočne vynaložené úsilie. Herpes sa objaví, spôsobí veľké škody a po čase zase zmizne. Nehľadiac na starostlivosť a lieky, ktorými proti nemu zasahujete. Aj tak ale nasledujúci postup stojí za vyskúšanie.

V začiatku

Akonáhle vás začnú brnieť pery, začnite každé štyri hodiny mazať vonkajšiu časť úst prípravkom s obsahom virostatík v množstve, ktoré sa okamžite vstrebe do kože.

Neskoro

Ak už je infekcia aktívna a na virostatiká je neskoro, skúste situáciu zachrániť masťami s vysokým obsahom zinku alebo prípravkami z konope. Opary to síce nezastavia, ale pomôže regenerácii narušenej pokožky.

Na záver

Vo finálnej fáze má opar podobu rozmokvaného pľuzgiere alebo chrasty. Oboje je krajne nepríjemné. Je potrebné vydržať, nechať vyschnúť alebo odlúpnuť a nesnažiť sa všetko mechanicky urýchliť. Na podporu hojenia je vhodná len kalciová masť.