Neutrácajte a ostrihajte psa v pohodlí domova

Mnohí z nás má doma svojho milujúceho domáceho maznáčika. Drvivá väčšina domácností má psíka, ktorý bohužiaľ nie je láskou na celý život, ale je láskou na veľkú časť života. Tí, čo majú doma krátkosrsté plemeno, majú o problém menej – nemusí totiž svojho psíka strihať. Ak ste milovníkom dlhosrstých plemien, je potrebné, aby ste svojho psíka pomerne často a pravidelne strihali. Ak nechcete míňať za drahé psie salóny, jednoducho ostrihajte svojho psa doma. 

Strihanie psíkov v pohodlí domova nie je nijako ťažké, je však dôležité, aby ste sa strihaním začali čo najskôr. Čím skôr sa strihaním začnete, tým skôr si na to psík zvykne a tým skôr nebude robiť u strihanie neplechu. Je to rovnaké ako sa psie pedikúrou – tiež je potrebné začať čo najskôr. 

Ak ste si psíka zaobstarali už ako šteniatko, symbolicky ho ostrihajte po prvých šiestich týždňoch od narodenia. Potom strihanie opakujte vždy po piatich týždňoch (samozrejme záleží podľa situácie, ak psíkovi rastie srsť rýchlejšie, striháte častejšie). 

Čím psíka ostrihať? 

Najlepšie je, ak psíka naučíte na holiaci strojček. S pomocou holiaceho strojčeka je totiž strihanie psíka rýchlejšie a jednoduchšie. Samozrejme ak si psík nezvykne na zvuk holiaceho strojčeka, nie je iná možnosť, než ho ostrihať nožnicami. 

Tip: Ak psíka učíte na holiaci strojček, odporúčame nechať holiaci strojček chvíľku zapnutý len tak – psík si zvykne na zvuk strojčeka. Až po niekoľkých minútach začnite psíka strihať. 

Na čo si dať pozor? 

Každý človek strihá psíka inak. Niektorí začínajú hlavičkou, iní hlavičkou končí. Je nutné spomenúť, že hlavička je skutočne najťažšie, teda je na vás, či sa rozhodnete začať od najťažšieho či od najjednoduchšieho. Mnohí odborníci odporúčajú začať hlavičkou. 

Pozor si dajte najmä na okolie okolo očí a ňufáku. Ešte opatrnejší však buďte vtedy, keď psíka striháte okolo uší. Nejednému majiteľovi psíka sa stalo, že psíka nechtiac zahral do uška. Ak sa tak stane, pozorujte, ako tečie krv. Ak krv kvapká, je to v poriadku – sama kvapkať prestane a zaschne. Len v prípade, že krv tečie, sa snažte krv zastaviť a prípadne vyhľadajte veterinára.