Netolizmus alebo závislosť na internete a virtuálnych drogách

Internet je dnes bežnou súčasťou nášho života. Nakupujeme tu, máme tu internetové bankovníctvo, poštovú schránku, prepojenie spriateľmi a tiež zdroj zábavy. Nikto nám ale zatiaľ nevysvetlil, že všetkého veľa škodí.

Nový druh závislosti

Netolizmus tu určite pred tromi dekádami nebol. Dnes je už internet natoľko dostupný, že je u niektorých jedincov možné zaznamenať abstinenčné príznaky, pokiaľ ho nemajú neustále. Bohužiaľ sa jedná o podobnú situáciu, akú zažíva psychika pri gamblerstve. Rovnako ako závislosť na liekoch, aj tu sa prejavuje silné nutkanie byť neustále pripojený. S tým je bohužiaľ spojená aj úzkosť a depresia.

Stále mať prehľad

Ľudia so závislosťou na internete sú pacienti ako všetci ostatní. Ich abstinenčné príznaky sú rovnako silné a ich psychika je rovnako zaťažená, ako psychika iných pacientov liečiacich sa so závislosťou. Navyše je tu veľmi ťažká pozícia ich sociálneho okolia, pretože sa o závislosti od internetu príliš nehovorí. Okolie pacienta tak ticho prihliada na to, ako sa mu jeho osobný život rúca. Neustále totiž musí mať prehľad o aktuálnom dianí. Kedy spoznáte, že je na rade liečba závislosti?

Začínajú fyzické problémy

Závislosť prichádza postupne. V pokročilejším štádiu je človek, ktorý na chvíľu nemá mobilný prístroj s internetom po ruke, veľmi podráždený a nepokojný. Prejavujú sa u neho abstinenčné príznaky. Zároveň začína trpieť fyzickými problémami. Dostavuje sa nespavosť, často sprevádzaná ďalšími problémami, ako je zrýchlená srdcová činnosť a stres, vysoký krvný tlak, alebo obezita. Ľudia sú pod vplyvom správ v neustálom strese, aj keď sa ich tieto prípady osobne nijako netýkajú. Mnoho jedincov od tejto závislosti prechádza k prejedaniu, alkoholizmu, alebo dokonca k drogám.

Psychika trpí ešte viac

Zatiaľ čo naše telo odbydeme ledabolou stravou, pretože na nič iné nemáme pre pobyt na sieťach čas, ešte viac klameme sami sebe. Máme pocit, že je všetko pod kontrolou, a že prístroj kedykoľvek vypneme. Nikdy to však neurobíme a sme chytení do pasce. Je nutné vyhľadať odbornú pomoc.

Závislosť na sociálnych sieťach je potrebné riešiť.