Nekonečný boj s rosaceou. Kde sa choroba vzala?

Koža je najväčší ľudský orgán. Možno si to veľa ľudí ani neuvedomuje a dáva jej poriadne zabrať. A potom sa len hnevá, že hrubne, pne, svrbí, je posiata škvrnkami a pupienkami, bujnia na nej akné a nevzhľadné začervenanie. „Hanblivé tváre“ sú roztomilé, ale rosacea už je za hranou. Čo s ňou?

Od začiatku do konca

Nie sú to len červené tváre, ktoré môžete každé ráno zakryť make-upom. Áno, máte tú možnosť, ale rosacea je chronický problém a zápalové ochorenie, ktoré kožu narúša a z dlhodobého hľadiska jej veľmi škodí. Bohužiaľ človek nemá príliš účinných zbraní, ako sa nechceného začervenania trvalo zbaviť.

Na začiatku ide len o zafarbenie kože. S dospievaním a pribúdajúcim vekom ale problém naberá na sile a pacienta v mnohom obmedzuje. Na začiatku ide predovšetkým o odlišný vzhľad a nejednotnú farbu, ktorá človeka zbytočne vyčleňuje, znižuje mu sebavedomie a môže sa negatívne podpísať na jeho psychickom rozpoložení. Neskôr sú viac viditeľné krvné cievky a začervenanie je permanentné. Už sa ťažko skrýva dekoratívnou kozmetikou as každou ďalšou vrstvou dochádza k zvýrazneniu rosacey.

Bohužiaľ sa časom pridajú aj ďalšie komplikácie ako „kolónia“ pupienkov alebo zapálené vriedky a hrboľatá koža. V pokročilom veku sa dokonca môže objaviť karfiolový nos, kedy sa na ňom hromadí prebytočné tkanivo. V krajnom prípade zasiahne rosacea aj oči, dráždi ich a podlieva krvou.

Kde sa vzala?

Rosacea súvisí s narušeným imunitným, nervovým a cievnym systémom. Príčina je síce dôležitá, ale zoznam spúšťačov, kedy sa začervenanie zhoršuje a prestáva byť len dočasným problémom, je nebezpečne dlhý. Ide predovšetkým o stres, fyzickú námahu, výkyvy teplôt, nevhodná kozmetika, strava a nápoje a zdravotné komplikácie ako vysoký krvný tlak, chronický kašeľ a hormonálne zmeny počas puberty, tehotenstva alebo menopauzy.

Naveky

Ťažko sa to prijíma, ale rosacea je väčšinou na celý život. Jej prejavy môžete zmierniť len pravidelnou starostlivosťou, dostatočnou hydratáciou, minimom stresu a laserovou terapiou alebo intenzívnym pulzným svetlom. V slabšej forme ale začervenanie zostáva navždy.