Ložnice sa kvôli migrácii a menšej zaočkovanosti môžu vrátiť. Ako sa prejavujú?

Ložnice spôsobuje vírus z čeľade paramyxovírusov. Dnes sa vďaka očkovaniu v populácii vyskytuje len veľmi zriedka. Kvôli migračnej vlne a ľuďom, ktorí odmietajú nechať očkovať svoje deti, sa ale táto choroba môže opäť začať objavovať. Problémy predstavuje najmä komplikácie v podobe zápalu pľúc.

Vírusové ochorenie

Ložnice sú vírusového pôvodu. Ešte v minulých rokoch sa táto choroba považovala za takmer odstránenú, dnes sa ale opäť objavujú ojedinelé prípady. Komplikácie, ktoré so sebou môže toto ochorenie priniesť, sa pohybujú od zdanlivo banálneho zápalu stredného ucha, cez zápal pľúc až k zápalu mozgu alebo superinfekcii oslabeného organizmu.

Horúčka, spojivky aj vyrážky

Ložnice sa najskôr prejavujú horúčkou. Následne sa objavuje nádcha, bolesť v krku alebo kašeľ. Spojivky pacienta s osýpkami sú často začervenané, pália a slzia. Pacient je svetloplachý a úľavu pociťuje najmä v pokojnom a tmavšom priestore.

Typické sú aj Koplikove škvrny. Jedná sa o biele pupienky, ktoré sa objavujú v ústnej dutine.

Vyrážka postupuje po celom tele

Po niekoľkých dňoch od nákazy sa objavia malé škvrny, ktoré sa menia z červenej farby na farbu hnedočervenú. Vyrážka sa u pacienta prejavuje najprv za ušami av oblasti tváre. Postupne sa ale premiestňuje na celé telo, aj do oblasti končatín. Do týždňa by táto vyrážka mala zmiznúť.

Izolácia je kľúčová

Keď sa zistí nákaza osýpkami, pacient by mal byť od ostatných izolovaný. Je potrebné zaistiť dostatok tekutín a antipyretiká. V prípade, že nedochádza ku komplikáciám, nie je potrebné okrem očných a nosných kvapiek ďalšie liečenie.

Do týždňa od kontaktu s nakazenou osobou sa podáva injekcia bielkovín v podobe sérového imunoglobulínu. Táto látka sa postará o zmiernenie priebehu ochorenia, alebo ich dokonca dokáže úplne zastaviť. K injekcii sa pristupuje u tehotných, u detí alebo u oslabených osôb.

V prípade komplikácie osýpok sa môže objaviť zápal pľúc, ušné infekcie, laryngitída, bronchitída alebo encefalitída.