Čo ovplyvňuje cenu povinného ručenia?

Bez poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou vozidla za volant zasadnúť nemožno. Predtým platilo, že sa jeho výška odvíjala od objemu motora vozidla, dnes už je ale ovplyvňujúcich faktorov oveľa viac. Pokiaľ auto predávate, prípadne sa rozhodnete pre výkup auta či výkup dodávky, musíte povinné ručenie zrušiť. Výnimkou sú prípady, keď auto stojí v autobazáre, v takom prípade zaň platíte ďalej.

Čo ovplyvniť nemôžete

Úlohu vo výške povinného ručenia hrá typ vozidla, spôsob jeho využívania (na súkromné ​​účely alebo na podnikanie), výkon vozidla a objem valcov a samozrejme aj vek vozidla. Parametre sa v závislosti od rôznych poisťovní môžu mierne líšiť.

Pochopiteľne výšku ovplyvňuje aj rozsah dohodnutého poistenia – pokiaľ chcete využiť doplnkové služby typu poistenia čelného skla alebo stretu sa zverí, priplatíte si viac peňazí. Rovnako sa vám predraží, keď budete poistenie platiť štvrťročne miesto raz ročne.

Rozhoduje aj vek vodiča a jeho bydliska, pričom poisťovne vychádzajú zo štatistík. Tie predpovedajú, že mladší vodiči, ktorí nemajú toľko skúseností, ľahšie zavinia dopravnú nehodu, a ich povinné ručenie bude drahšie. Rovnako tak vzrastá riziko vo veľkých mestách sfrekventovanými cestami.

Čo sa ovplyvniť dá

Povinné ručenie sa našťastie dá trochu znížiť. Najjednoduchším spôsobom sú bonusy za predchádzajúci bezškodový priebeh poistenia, ktoré môžu cenu zraziť až o desiatky percent. Tento bonus sa spravidla započítava za predchádzajúci rok. Naopak v prípade, že spôsobíte svojim vozidlom škodu, môže sa vám povinné ručenie zdvihnúť.

Niektoré poisťovne ponúkajú výhodnejšie ceny, pokiaľ si u nich dojednáte viac produktov naraz. Keď si teda spolu spovinným ručením u rovnakej spoločnosti zriadite ešte životné poistenie či poistenie domácnosti, môžu vám ponúknuť lepšie podmienky. Cena za povinné ručenie sa môže znížiť aj v prípade, že máte dohodnuté havarijné poistenie.