Čo možno neviete o motorkároch a je pravda

Motorkári sú pre niekoho vítaným, pre iného nevítaným spoločníkom na cestných komunikáciách. Najmä mnohí vodiči osobných vozidiel majú na týchto účastníkov cesty tak trochu pifku. Problémom však môže byť to, že o nich nevie všetko. Poďme si spomenúť dôležité fakty, ktoré by mal mať vodič osobného vozidla neustále na pamäti, keď práve uvidí nejakého jazdca na mohutnom stroji, v obklopení batožiny na motorku, konkrétne napríklad kožených tašiek.

Motorkár vždy pôjde na začiatok kolóny

Že je motorár právoplatnou súčasťou cestnej premávky asi nemusíme opakovať. Na rozdiel od cyklistov však musí mať cyklista vodičský preukaz a rovnako ako vodiči osobných vozidiel, aj motorkár musí akceptovať a mať neustále na pamäti pravidlá cestnej komunikácie. V niečom sa mierne môžu líšiť, ale musia sa dodržiavať.

Čo však väčšinu vodičov úplne vytáča je fakt, že motorkár ide vždy na začiatok kolóny. Človek si hovorí, prečo to robí, ale nakoniec je to bezpečnejšie pre všetkých. Jeho rozjazd je rýchlejší a rovnako by nakoniec musel všetkých za semaforom alebo kolónou predbehnúť. Tak mu dajte priestor, veď vám to nič neurobí.

Motorka je skrátka rýchlejšia

V porovnaní s osobným automobilom bežného typu je motorka skrátka a dobre rýchlejšia. To sa musí nechať. Najmä v rovinách to vie motorkár slušne rozbehnúť. A ostatní účastníci cestnej komunikácie na to musia byť skrátka zvyknutí.

Samozrejme sa môžu aj motorkári dopustiť priestupku týkajúceho sa príliš rýchlej jazdy. Od toho však tu nie ste, aby ste merali, koľko vlastne prejdú. Nechajte to na policajtoch.

Motorka zase brzdí horšie

Možno vás teraz zamrzelo, že motorka je rýchlejšia. Samozrejme každá vec má svoje proti aj pre a motorka rozhodne nie je výnimkou. Zoberme si napríklad iba brzdenie. Motorka brzdí oveľa horšie ako auto, má dlhšiu brzdnú dráhu a nevie často zareagovať tak rýchlo, ako by motorkár potreboval.

Motorkári si musia dať pozor hlavne na krajnice a brzdenie v ich okolí, prípadne na príliš prudké brzdenie všade. Môže to totiž viesť k obrovskému šmyku, ktorý by mohol skončil až tragicky.