Čo je najdôležitejšie pri výbere lavičiek do parku?

Parkové lavičky patria k najdôležitejšiemu vybaveniu parkových priestorov. Práve u nich sa totiž ľudia zdržujú najviac a schádza sa na nich spriateľmi. Na rozdiel od záhradnej lavice je u nich kladený oveľa väčší dôraz na odolnosť a funkčnosť, predsa len sú hojne používané širokým spektrom ľudí a z času na čas si ich bohužiaľ vyberú za cieľ vandali.

Dizajn, ale aj funkčnosť

Všeobecne platí, že parkové lavičky by nemali byť nijako výrazné, aby nezatieňovali okolitú prírodu. Podoba verejného priestoru už je totiž daná, či už historicky, alebo architektonicky, a úlohou lavičiek nie je jej dominovať. Lavičky budú s najväčšou pravdepodobnosťou pravidelne vystavované slnečnému žiareniu, dažďu i vetru, takže materiály, z ktorých sú vyrobené, musia byť kvalitné a trvanlivé.

Aký vybrať materiál?

Najuniverzálnejším materiálom na parkové vybavenie je drevo. U neho máte záruku, že nemôžete šliapnuť vedľa, pretože je všeobecne obľúbené, dostatočne odolné, hodí sa do vonkajších priestorov a farbu je možné nechať ako prírodnú, tak ju pomocou farebných lazúr a náterov upraviť. Do parkov sa oplatí siahnuť po laviciach z masívu, ktorý má vysokú nosnosť a dlhú životnosť. Aj tak je ale nutné počítať s mechanickými odreninami alebo vyčíňaním vandalov a snutnosťou pravidelných náterov.

Kov je jedným z najodolnejších materiálov. Je pomerne ťažké ho zničiť, aj keď na laku môžu časom vzniknúť ryhy a odreniny. Potom je potrebné znovu celú lavičku pretrieť a bude vyzerať opäť ako nová. Nevýhodou kovu je to, že veľmi ochotne preberá teplotu zokolia. V lete na rozpálenom slnku hrozí, že sa o neho návštevníci popália, vzime môže namrznúť a spôsobiť nemalé problémy.

Ak si nemôžete vybrať, ktorý z materiálov zvoliť, stavte na oboch. Parkové lavičky skovovou konštrukciou a sedadlom zdreveného masívu preberajú to najlepšie zobou materiálov, sú elegantné a nadčasové. Vyberať môžete ako medzi lavičkami bez operadiel, ktoré sú o niečo odolnejšie, tak medzi pohodlnými lavičkami operadlami.