České zámky, ktoré stoja za videnie nielen v sprievode detí

Vyzerá to na krásny, slnečný a teplý víkend? Pokiaľ ste už stihli navštíviť zábavné centrum v Ostrave, je načase nájsť ďalší program na voľné dni. Deti sú skrátka náročné a nechcú sedieť doma na pohovke, aj keď by samozrejme mohli sledovať iba obľúbené rozprávky. Slniečko ich skrátka láka von, preto vyrazte za rozprávkovými zámkami. Česká republika je ich plná, stačí si vybrať z tých najkrajších.

Konopiště patrí k najvýznamnejším kultúrnym pamiatkam

Pokiaľ sledujete s deťmi (alebo sami) klasické české rozprávky, najradšej by ste sa išli pozrieť na miesto, kde sa natáčali. Predsa len hovoríme o filmovej klasike, ktorá pravdepodobne len tak neomrzí nikoho naprieč generáciami.

Medzi typické rozprávkové zámky patrí aj zámok Konopiště, ktorý je zároveň jednou z najvýznamnejších kultúrnych pamiatok v Česku. Leží v nadmorskej výške zhruba 376 metrov a človek by pravdepodobne nenašiel podobnú pamätihodnosť, kde by bolo toľko trofejí ako práve tu. Natáčal sa tu rad krásnych rozprávok a už pri samotnom pohľade na zámok sa vám ich v hlave ihneď niekoľko zrodí.

Na Červenú Lehotu za sympatickou Zlatovláskou

Pokiaľ milujete krásny príbeh o Jiříkovi a zlatovlasej panne, mali by ste zamieriť na Červenú Lehotu, ktorá je presne tým panstvom, kde sa staršia, ale nadčasová rozprávka odohrávala. Okolo stavby panuje rad legiend a je na vás, či jej uveríte alebo nie. Sprievodcovia vám síce budú načrtnúť skutočnosti, ale trocha viery v povesti nie je nikdy na škodu, nemyslíte?

Avšak Červená Lhota patrí k renesančným zámkom, okolo ktorého sa rozprestiera nádherná vodná nádrž. Je síce otázkou, či bude práve nádrž napustená, ale pokiaľ by sa vám pošťastilo, môžete si tu požičať lodičky, na ktorých sa okolo zámku pekne prejdete.

Na Sychrov za vodotrysky a fontánami

Aj zámok Sychrov patrí k nádherným rozprávkovým zámkom a bezpochyby sa vám vryje do pamäte natoľko, že naň budete spomínať ešte dlhé roky. Je veľmi zaujímavý svojou stavbou, ale aj tým, čo vo svojom okolí ukrýva. Dookola sa rozprestierajú fontány, vodotrysky aj malebná záhrada, ktorou sa môžete prejsť, pokiaľ sa tu teda práve niečo nenatáča, čo je veľmi častý scenár.