Ako vyčistiť nerezovú poštovú schránku?

Nerezové poštové schránky sú moderné, elegantné a odolné. Nehrdzavie vám, neublíži im dážď, vietor ani celodenné vystavenie slnku a vôbec sú takmer nezničiteľné. Napriek tomu sa na nich občas nájde aj nejaká tá škvrna na kráse, a to doslova – odtlačky prstov, zaschnuté kvapky dažďa alebo nečistoty ich skôr alebo neskôr pripravia o dokonalý vzhľad. Našťastie môžeme poštové schránky ľahko opäť rozžiariť.

Čo si (ne)vziať na pomoc?

Zabudnite na drôtenky a kefy s tvrdými štetinami, tie vám tentoraz dobrú službu nepreukážu. Hrozí totiž poškriabanie povrchu schránky. Upratané nechajte aj abrazívne prostriedky, ako sú piesky a prášky aktívnymi granulami, ale aj priemyselné čističe na báze koncentrovaných kyselín či amoniaku. Namiesto toho si vystačíte s mäkkou handričkou (ideálne z mikrovlákna), hubkou, šetrným saponátom, čističom okien a kuchynským octom.

Zatočte so všetkými nečistotami

Na bežné čistenie vám postačí horúca mydlová voda alebo voda strochú saponátu. Poštovú schránku umyte handričkou alebo mäkšou stranou hubky, opláchnite čistou vodou a prípadne vytrite do sucha. Tak sa zbavíte zaschnutých kvapiek dažďa, prachu a menších nečistôt.

Je vaša poštová schránka zanesená odolnejšími nečistotami alebo mastnými škvrnami? Vezmite si na pomoc čistič okien s alkoholom. Jednoducho ho nastriekajte na škvrny, nechajte chvíľu pôsobiť a potom rozleštite handričkou.

Sotlače prstov zatočí obyčajný kuchynský ocot, len ho nezabudnite zriediť vodou, inak bude pôsobiť príliš agresívne. Roztok nalejte do rozprašovača, nastriekajte na schránku a pretrite suchou, čistou handričkou alebo hubkou.

A ešte jeden tip na záver. Pokiaľ chcete, aby sa poštová schránka po vašom úsilí krásne a dlho leskla, pretrite ju olejom. Použiť môžete buď šetrný detský olejček, alebo priemyselný minerálny olej. Naneste pár kvapiek na bavlnenú handričku (nesmie púšťať chĺpky) a poriadne rozotrite po celom povrchu.