Ako obnoviť energiu skôr, než príde vyhorenie

Vyhorenie je veľmi ťaživý problém, o ktorom si mnoho ľudí myslí, že je až bláznovstvom. Pokiaľ to však príde do tohto bodu, kedy sa závislosť na práci preklenie k vyhoreniu, je to problém, ktorý sa veľmi dlho a ťažko lieči. Preto nedovoľte, aby vás práca vysala natoľko, aby ste sa v takejto situácii ocitli. Pokiaľ cítite, že dlhšiu dobu postrádate energiu do práce, doplňte ju skôr, než si budete musieť dlhú dovolenku vziať kvôli liečbe syndrómu vyhorenia.

Odpočinok je kľúčový

Ako vlastne spoznať syndróm vyhorenia? Medzi nastupujúce a špecifické ukazovatele patria predovšetkým pocity neutíchajúceho vyčerpania a celkovej únavy. Tiež mentálny odpor k pracovnej náplni, prípadne neúmerné pocity negativity či cynizmu týkajúceho sa práce. A samozrejme sa dostavuje aj zníženie profesionálnej efektivity.

Svoju energiu našťastie môžete zavčasu načerpať, a to napríklad tak, že sa rozhodnete veľmi odpočívať. Odpočinok telu aj hlave svedčí, preto trochu spomaľte, pustite si príjemnú hudbu, prečítajte si dobrú knihu alebo len v tichosti pozorujte prírodu. Uvidíte, aké oslobodzujúce to bude!

Malé prestávky počas práce

Ešte nikomu nevydržala produktivita dlhých osem hodín v kuse. Skrátka a dobre pokiaľ chcete byť dostatočne produktívni, mali by ste si počas práce robiť prestávky. Nehovoríme o hodinovom vynechávaní pracovných povinností, ale skôr o krátkych pauzách, ktoré môžu prospieť napríklad vašej chrbtici, ak vstanete po dlhšom sedení na stoličke.

Počas malých prestávok je vhodné tiež hlboko dýchať, prípadne si môžete „strihnúť“ krátku jogu alebo päťminútovú meditáciu.

Pusťte to von

Máte pocit, že sa vo vás onen negatívny pocit hromadí? Nenechávajte ho vo vnútri seba, ale radšej ho pustite von. Nemusíte revať na celé kolo, ale stačí navštíviť niekoho, komu všetko môžete bezpečne povedať. Človek si bohužiaľ neuvedomuje, ako veľmi mu to môže pomôcť.

Pokiaľ sa navyše bude jednať o človeka, kto pozná vašu situáciu, môžete získať skutočne konštruktívny a objektívny názor. Aj keď je pravdou, že aj cudzinec môže do vašej situácie vniesť veľmi zaujímavé svetlo.