Ako môže diéta ovplyvniť vašu pleť

Zdravá a žiarivá pleť vypovedá o vašej duševnej pohode, ale aj tom, čo konzumujete. Stav našej pleti odráža to, čo jeme, a zdôrazňuje dôležitosť starostlivosti o seba zvnútra. Jedlo je palivo a naše telo funguje najlepšie, keď mu dodávame zdravú, vyváženú a výživnú stravu. Ako teda strava ovplyvňuje našu pleť?

Ako môžu niektoré potraviny ovplyvniť vašu pleť

Strava, ktorá sa skladá z vysoko spracovaných potravín a rafinovaných sacharidov, môže časom spôsobiť mierny zápal v tele a vyvolať tak kožné problémy, ako je akné. Ako to súvisí s vašou stravou? Konzumácia potravín bohatých na antioxidanty, ako je ovocie a zelenina, pomáha bojovať proti voľným radikálom a niektoré štúdie preukázali, že môžu pomôcť zlepšiť štruktúru pleti.

Potraviny, ktoré zlepšujú pleť

Ryby sú vynikajúcim zdrojom bielkovín, nevyhnutných na tvorbu kolagénu a elastínu, ktoré udržujú pokožku pružnú. Okrem iného tiež obsahujú omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú známe tým, že podporujú zdravie pokožky a znižujú zápaly.

Sýto oranžové alebo červené ovocie a zelenina, získavajú väčšinu svojej farby zo zlúčenín zvaných karotenoidy, z ktorých sa niektoré môžu premeniť na vitamín A, ktorý je nevyhnutný na reprodukciu kožných buniek. Sú tiež skvelým zdrojom vitamínu C, ktorý je nevyhnutný na tvorbu kolagénu. Vitamín C je antioxidant, ktorý pomáha bojovať proti voľným radikálom, ktoré môžu poškodzovať našu pokožku a spôsobovať predčasné známky starnutia.

Ktorým potravinám je dobré sa vyhnúť

Vyhýbajte sa rafinovaným sacharidom a cukrom – medzi ne patria sladkosti, biely chlieb, pečivo, biela ryža, sladké nápoje a väčšina raňajkových cereálií. Nahraďte tieto potraviny „dobrými sacharidmi“, ako je ovocie, zelenina, celozrnné obilniny a antioxidanty.

Hydratácia je kľúčová

Pri diéte je nevyhnutné, aby vaše telo malo dostatok vody. Hydratácia je veľmi dôležitá, aby sa živiny dostali k bunkám vašej pokožky. Vyhnite sa sladkým nápojom a doprajte si vodu alebo zelený čaj, ktorý je známy ako vynikajúci zdroj antioxidantov.