Ako bývajú mileniáli? Domovy sú účelné, ale aj útulné

Ľudia narodení okolo roku 2000, teda na prelome milénia, sa osamostatnili a opustili rodné hniezdo. V akom štýle si zariaďujú svoje domovy, na čom šetria a čo naopak v ich domácnosti chýbať rozhodne nesmie?

Za kvalitu zaplatíme, zbytočnosti nepotrebujeme

Mladá generácia už vyrástla na internete a než si niečo zaobstará, rieši daný tovar v porovnávači a zisťuje si potrebné informácie. Tak sa stáva, že si užívatelia spálne radšej počkajú na kvalitné matrace, než aby si kúpili lacný kus, ktorý nevydrží mnoho rokov. Pružinový matrac síce môže byť cenovo trochu vyššie, spanie je ale výdatné a nerušené. Zrecenziou sa dozviete, že taštičkové, latexové aj penové matrace sa dnes dajú zohnať vo vysokej kvalite aj vakcii.

O čo viac dajú mileniáli za matrac, tým menej vydajú za nábytok. Frčí upcyklácia a sebestačnosť. Stačí preto zájsť do miestneho obchodu zbazárovým nábytkom, alebo si svoj úlovok získať priamo na sociálnych sieťach len za odvoz. Nasleduje vlastnoručná renovácia a nový kabátik. Potom je skriňa umiestnená do priestoru, kde bude niekoľko dekád dobre slúžiť. Prečo si kupovať nový nábytok, keď postačí už vytvorená a funkčná vec?

Boho, hygge a minimalizmus

Ak si myslíte, že sa u mileniálov dočkáte pochopenia so zastaranými kobercami plnými alergénov, ste na omyle. Minimalizmus vládne svetu a upratuje sa rýchlo a účelne. Kto by chcel tráviť soboty upratovaním? Nikto. Štýl hygge, boho, alebo aj škandinávsky štýl sú ľahké na zostavenie aj dekorácie, zároveň v nich nie je priestor pre zbytočnú nostalgiu. Nie, na nábytok už si sošky z dovolenky skutočne nikto nekladie. Zdržuje to údržbu, uberá svetlo aj energiu celému priestoru.

Účelne zariadené bývanie má všetko, čo má mať. Kuchynskú linku, nábytok, rastliny. Nie je tu ale nutnosť stále priestor prepchávať spomienkami a upomienkovými predmetmi. Žije sa súčasnosťou, hľadí sa dopredu. Spomienky máme vkrabiciach.